Baza wiedzy z medycyny estetycznej, ogólnej i medycyny chińskiej. Zdrowy Portal!

Życie psychiczne człowieka w jego historii

Materiały z zakresu ewolucji życia psychicznego w obrębie całego świata organicznego oświetlają, w jaki sposób kształtowały się różne przejawy psychiki i ukazują psychikę ludzką jako końcowy wynik wielkiego procesu ewolucji. Jest to psychologia zajmująca się rozwojem psychiki w obrębie całego świata organicznego.

Można powiedzieć, że psychologia rozwojowa zbiera materiał odzwierciedlania świata w procesach psychicznych w różnych stadiach rozwoju gatunków. Ten rodzaj materiału stanowi podstawowe tworzywo dla psychologii ogólnej i dlatego można rozważać ogólną psychologię rozwojową jako część psychologii ogólnej. Powstają też psychologie rozwojowe poszczególnych gatunków zwierzęcych. Zajmują się one po prostu psychologią poszczególnych gatunków, np. szczurów, małp itp. Dla psychologii rozwojowych poszczególnych gatunków brak jest na ogół materiałów, wyjąwszy psychologię małp i psychologię rozwojową człowieka. Od tych psychologii trzeba odróżnić ogólną psychologię rozwojową.

W obrębie jednego gatunku i jego historii zmieniało się subiektywne odbicie obiektywnego świata. Życie psychiczne człowieka w jego historii ulegało zmianom. Inne przecież było odzwierciedlanie obiektywnego świata w świadomości człowieka pierwotnego, który polował za pomocą kawałka łupanego kamienia, nocował na drzewie, a inne jest odzwierciedlenie świata w świadomości współczesnego mieszkańca miasta, ogrzewającego gotowe produkty na kuchence gazowej i zjeżdżającego ruchomymi schodami do tunelu metra.

Wiele materiału oświetlającego recepcję świata przez człowieka w rozmaitych stadiach rozwoju przynoszą badania etnograficzne i entologiczne wystarczy tu przypomnieć świat wyobrażeń i zwyczajów ludzi, żyjących w społeczeństwach pierwotnych, opisywanych w studiach Bronisława Malinowskiego czy Levy- -Bruhla.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.