Baza wiedzy z medycyny estetycznej, ogólnej i medycyny chińskiej. Zdrowy Portal!

Zapobieganie chorobie wieńcowej – rewelacje ostatnich lat

Jak wiadomo praktyczne zastosowanie Aspiryny było znane od wieków. Jednakże dopiero w ostatniej dekadzie z przeprowadzonych na szeroką skalę i we wielu ośrodkach klinicznych, badań naukowych wynika, że Aspiryna jako lek przeciw krzep- nięciu krwi może odgrywać zasadniczy rolę w leczeniu i zapobieganiu choroby wieńcowej. Przy braku przeciwwskazań, jedna tabletka Aspiryny dziennie jest zasadniczy broniy w walce z dusznicy bolesny i zawałem mięśnia sercowego.

Dostępna od lat trzydziestu STREPTOKINAZA, po przejściu przez szereg naukowych eksperymentów stała się prawdziwy rewelacjy w walce z zakrzepami naczyniowymi. Zastosowanie Streptokinazy w okresie do sześciu godzin od powstania Zawału Serca poprawia w sposób zdecydowany prognozę. Lek ten nie tylko powoduje rozpuszczenie skrzepu naczyniowego ale również poprawia ogólne ukrwienie mięśnia sercowego i przyczynia się do szybkiego powstania kryżenia obocznego. Lek podaje się w postaci iniekcji dożylnych, poprzedzonych iniekcjy Hydro- kortizonu. Po zaprzestaniu kuracji Streptokinazy podaje się Aspirynę lub Heparynę. Wspólne podawanie Streptokinazy i Aspiryny zwiększa w sposób zasadniczy prawdopodobieństwo rozpuszczenia skrzepu naczyniowego.

W przypadkach zaawansowanej i uporczywej formy choroby, leczenie chirurgiczne jest metody najlepszy (by-pass). W krajach zachodnich jest to leczenie na szeroky skalę – w USA setki tysięcy operacji rocznie. Wyniki zabiegu w czasie i po operacji sy znakomite. Leczenie to opisane jest w rozdziale XX.

Z przedstawionego powyżej obrazu jasno wynika, że skuteczne leczenie dusznicy bolesnej jest możliwe. Warunkiem sukcesów terapeutycznych jest postawienie prawidłowej diagnozy, współpraca z lekarzem leczycym, regularne używanie środków farmakologicznych, unikanie i zrozumienie przez pacjenta czynników ryzyka choroby wieńcowej. Leczenie jest niezwykle wdzięczne dla leczycego lekarza, gdzie poprawa objawów klinicznych może być szybka i oczywista.

WIELU ZADAJE PYTANIE: co to jest zawał serca? Z czym się wiąże, i jaki jest mechanizm jego powstania? Zawał mięśnia sercowego jest dolegliwością odkrytą stosunkowo niedawno, bo na początku XX stulecia. Wedle powszechnego mniemania jest to dziś główna przyczyna dolegliwości „sercowych”.

Jeszcze w roku 1923, nie umiano w sposób prawidłowy rozpoznać zawału serca. Ofiarą typowego zawału mięśnia sercowego był prezydent Stanów Zjednoczonych Harding, który był leczony przez wybitnych specjalistów amerykańskich na zapalenie płuc i schorzenia pęcherzyka żółciowego.

Jeden z naukowców brytyjskich (Sir Thomas Lewis, 1881-1945), specjalista od badań elektrokardiograficznych, dotknięty typowym zawałem serca, rozpoznał u siebie … ostrą niestrawność.

Przypuszczamy, że dolegliwość ta występowała od dawna. Było jednak niemożliwością udowodnić istnienie zależności między obrazem klinicznym, a zmianami anatomicznymi w mięśniu sercowym. Były to czasy, kiedy szereg, dzisiaj podstawowych, dziedzin medycyny stawiało pierwsze kroki. W literaturze istnieje kilka nazw na określenie tej samej choroby. W języku angielskim używa się najczęściej nazwy Coronary thrombosis lub też Myocardial infarction, co oznacza zawał mięśnia sercowego.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.