Baza wiedzy z medycyny estetycznej, ogólnej i medycyny chińskiej. Zdrowy Portal!

Wskazania do reanimacji

Byłoby praktyczną niedorzecznością przeprowadzać zabieg reanimacji u człowieka, który cierpi z powodu przewlekłej nieuleczalnej choroby, na przykład u pacjenta z długotrwałym procesem nowotworowym. Nie przeprowadza się również reanimacji w przypadkach gdy szanse uratowania życia są równe zeru, na przykład, gdy zatrzymanie krążenia i oddychania nastąpiło przed wielu godzinami. Nie przeprowadzamy również reanimacji u ludzi w podeszłym wieku, gdzie zatrzymanie oddychania i krążenia nastąpiło w warunkach pozaszpitalnych. Oczywiście, jest to podejście kontrowersyjne, ponieważ stan fizyczny osób starszych może być znacznie lepszy niż osób młodych. Jest to więc decyzja trudna.

W sytuacji szpitalnej, gdzie nagłe zatrzymanie krążenia i oddychania jest dość częste, prawie zawsze przeprowadza się reanimacje. Najważniejszy jest po prostu zdrowy rozsądek. Każdy lekarz, który dostrzega chociażby minimalne szanse uratowania pacjenta, podejmie się reanimacji. Bywają sytuacje odwrotne.

Z własnej praktyki pamiętam błądzącego po Warszawie człowieka, który pokazywał gdzie się dało … świadectwo zgonu, wystawione przez lekarza pogotowia ratunkowego. „Panie, co pan do mnie mówi, ja jestem nieboszczyk”.

Podobna sytuacja powstała w jednym ze szpitali brytyjskich, gdzie wezwany na oddział lekarz, stwierdził zatrzymanie krążenia i oddychania a więc zgon pacjentki. Po kilkuminutowych, powierzchownych oględzinach lekarskich udał się do innego pacjenta. Za kilkanaście minut, został powtórnie wezwany do „nieboszczki”. Otóż okazało się, że pacjentka żyje i ma się całkiem nieźle.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.