Baza wiedzy z medycyny estetycznej, ogólnej i medycyny chińskiej. Zdrowy Portal!

Walka z odwracaniem uwagi i roztargnieniem

Podzielność uwagi jest konieczna w wielu zawodach, wymagających bezpośredniego kierowania ruchem maszyn, a więc , u maszynistów kolejowych, szoferów, kierowców dźwigów i lotników. Muszą oni bacznie śledzić pole swego działania, ale równocześnie nie wolno im wypuścić z pola uwagi wielu czynników ubocznych. Wielkiej podzielności uwagi wymaga praca nauczyciela.

Następną cechą uwagi jest szybkość, z jaką potrafimy skupić się na nowym przedmiocie. Nazywa się ona przerzut- nością. I tutaj istnieją znaczne różnice między poszczególnymi ludźmi. Niektórzy ludzie mają uwagę giętką i ruchliwą, potrafią bardzo szybko skupiać się na nowym przedmiocie, inni natomiast potrzebują dość znacznego czasu. Skupienie uwagi trwa u nich dłużej.

U tego samego człowieka istnieją różnice w szybkości skupienia uwagi, a te zależą od poprzednich doświadczeń i stopnia zainteresowania, którym darzymy nowy przedmiot, na którym pragniemy się skoncentrować, a także i od stopnia zmęczenia.

Walka z odwracaniem uwagi i roztargnieniem. Skupieniu się na jakimkolwiek przedmiocie pomaga nieobecność silnych i rozpraszających uwagę bodźców. Wiadomo, że trudno jest pracować nad rozwiązaniem jakiegoś zagadnienia, jeżeli w pobliżu toczą się wesołe, a głośne rozmowy, gra muzyka albo też hałasuje silnik.

Istnieją tu różnice indywidualne. Są ludzie, którym silne bodźce nie przeszkadzają w skupieniu się na swoim przedmiocie. Są nawet i tacy, którzy lubią pracować, gdy w pobliżu jest gwarno i hałaśliwie. Potrafią nie tylko odciąć się od dochodzących do nich bodźców, ale nawet wykorzystują to jakby dla większego skupienia.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.