Baza wiedzy z medycyny estetycznej, ogólnej i medycyny chińskiej. Zdrowy Portal!

Sugestia i hipnoza – nerwica

Sugestia i hipnoza są to techniki terapeutyczne stosowane przez osoby fachowe, w celu spowodowania u pacjenta zmian w zakresie objawów lub też zachowań związanych z jego zaburzeniami. Są one znane od dawna, lecz nadal znajdują zastosowanie (ograniczone określonymi względami) w różnych przypadkach, zazwyczaj w połączeniu z innymi metodami leczniczymi. Mogą być stosowane zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i szpitalnych.

Sugestia polega na oddziaływaniu lekarza na świadome procesy pacjenta w ten sposób, który ma na celu spowodowanie korzystnych zmian w zakresie nerwicowych objawów i trudności. Techniki sugestywne mają kilka wariantów, zależnych od przyjętych założeń metodycznych i od celów leczniczych w stosunku do określonego pacjenta.

W hipnozie pacjent zostaje wprowadzony w szczególny stan o różnej głębokości, w którym lekarz ma możliwość oddziaływania korygującego na procesy mniej lub bardziej niezależne od świadomości pacjenta. Dzięki temu możliwe jest doprowadzenie do zmian w zakresie dolegliwości nerwicowych o charakterze fizycznym i psychicznym lub w nawykowych zaburzonych zachowaniach.

Sugestia i hipnoza są określonymi, naukowo opracowanymi metodami leczenia, stosowanymi przez osoby o odpowiednim przygotowaniu zawodowym, w określonym dla poszczególnych pacjentów celu. Pseudoleczni- cze zabiegi stosowane przez laików czy, ciągle jeszcze, znachorów nie mają z tym wiele wspólnego. Każda metoda nie oparta o szerszą, lekarską i psychologiczną, wiedzę może być dla pacjenta źródłem niezdrowych złudzeń, a często nawet niebezpieczeństw.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.