Baza wiedzy z medycyny estetycznej, ogólnej i medycyny chińskiej. Zdrowy Portal!

Skąd więc bierze się ból przy zastrzyku?

Eugeniusz Sokołowski (Zmiany ciśnienia atmosferycznego i grawitacji, Warszawa 1974) podaje taki oto niezwykle interesujący fakt: „Obniżenie ciśnienia ręki do 40-30 mm Hg powoduje obecność pod skórą pęcherzy wypełnionych parą wodną. Zjawisko to nie wywoływało odczuć bólowych poza uczuciem rozpierania i «trzeszczenia» przy wykonywaniu ruchów”. Proszę sobie wyobrazić wstrzyknięcie do organizmu takiej ilości pary wodnej, by powstały pęcherze o takiej samej wielkości. Każdy zgodzi się chyba z tezą, że to musiałoby boleć. A nie boli. Przyjmując sposób myślenia profesora Domżała, nijak nie da się tego wytłumaczyć.

Skąd więc bierze się ból przy zastrzyku? Jaka forma energii dociera do organizmu? Otóż jest to energia kinetyczna wstrzykiwanego płynu ocierającego się o tkankę. Obniżając zaś ciśnienie samej tylko ręki do 40-30 mm Hg, nie doprowadzamy do organizmu żadnej z form energii magnetycznej, kinetycznej itd. W trakcie tej operacji bioplazma nie otrzymuje żadnych cząstek energii dodatnio zjonizowanych. Ale dlaczego wpro- wadzenie do organizmu niektórych trucizn nie daje uczucia bólu? Ano dlatego, że trucizna jest informacją przekazaną organizmowi nie na poziomie elementarnym, ale od razu w postaci wyższej – związku chemicznego. Zmiany wywołane pojawieniem się trucizny dzieją się od razu na wyższym piętrze – biochemii a nie bioelektroniki. Bioplazma w tym informacyjnym przekazie jest pominięta.

Pora na uogólnienie: ból to zakłócenie proporcji bioplazmy, to przesunięcie tych proporcji w kierunku ładunków dodatnich. Kiedy pocieramy dłonią o sztuczną wykładzinę podłogową i dotkniemy w ciemności czyjegoś policzka, widać przeskakującą iskrę. Przekazaliśmy temu komuś kilka dodatnich ładunków. Nie wywołują one jeszcze bólu, bo jest ich niewiele. Ale gdyby taki ruch powtórzyć 10 min razy? Można zrobić to prościej. Zamiast wielokrotnego ruchu wystarczy przystawić do ciała głowicę ultradźwiękową. Zobaczymy w dalszej części tekstu, co się pod wpływem takiego zabiegu dzieje. Ból poza tym jest przewodzony układami swoistymi, ale może być przewodzony także nieswoistymi – twierdzi Sokołowski. Jednym z takich systemów przenoszących miałby być wielosynap- tyczny układ wstępujący, odkryty przez Karplusa i Kreidla (Multisynaptic Afferent System).

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.