Baza wiedzy z medycyny estetycznej, ogólnej i medycyny chińskiej. Zdrowy Portal!

Serce tytoniowe

Niektórzy pacjenci notują nagłe występowanie bólów w klatce piersiowej po zapaleniu papierosa. Zjawisko to zostało opisane po raz pierwszy przy końcu XIX wieku przez klinicystę francuskiego Hucharda.

Szereg badaczy i klinicystów, wyszczególnia wiele objawów klinicznych związanych z sercem „wrażliwym na nikotynę”. Wymieniają oni:

– ataki duszności.

– bóle i zawroty głowy.

– powstanie bólów w klatce piersiowej.

– szereg mało specyficznych zmian dostrzegalnych w badaniu elektrokardiograficznym.

Niektórzy autorzy nazywają zespół wymienionych wyżej objawów „dusznicą tytoniową”, inni proponują nazwą „serce tytoniowe”. Tak czy inaczej, dla pacjentów jest istotne, że objawy te znikają po zaprzestaniu palenia.

W roku 1962, Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Lekarskie (Royal College of Physicians of London), a w roku 1967 Amerykańska Publiczna Służba Zdrowia (United States Public Health Service), opublikowały szczegółowe wyniki na temat wpływu palenia papierosów na organizm ludzki. Są to wyniki rewelacyjne.

Wykazują one w sposób oczywisty, zależność istniejącą między czasem trwania życia ludzkiego i powstawaniem różnych chorób z jednej strony, a paleniem papierosów z drugiej. Porównajmy najbardziej uderzające fakty. Prawdopodobieństwo śmierci u osoby niepalącej między 35 a 65 rokiem życia wynosi około 15%. A jak to wygląda u palaczy?

– Palący do 15 papierosów dziennie – prawdopodobieństwo śmierci rośnie do 22%.

– Palący do 25 papierosów dziennie – prawdopodobieństwo śmierci rośnie do 25%.

– Palący więcej niż 25 papierosów dziennie – prawdopodobieństwo śmierci rośnie do 33%.

Tak więc prawdopodobieństwo śmierci u nałogowych palaczy w wymienionej grupie wieku, wzrasta przeszło dwukrotnie. Związane jest to z większym ryzykiem powstania takich chorób jak dusznica bolesna, zawał mięśnia sercowego, przewlekłe zapalenia dróg oddechowych (chronic bronchitis) i szeregu innych dolegliwości.

Jeszcze trochę danych. Oblicza się, że na sto tysięcy niepalących około 10 osób umiera rocznie z powodu raka płuc. U palaczy w Stanach Zjednoczonych liczba ta rośnie do 127 osób, a spośród palaczy w Zjednoczonym Królestwie schodzi z tego świata 135 osób. Wzrost ten jest, oczywiście, wprost proporcjonalny do ilości wypalanych papierosów. Tak więc liczba wzrostu dochodzą do 1300% jest chyba wyraźnym dowodem zależności między powstawaniem raka płuc a paleniem papierosów.

Inne dane, opublikowane przez Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Lekarskie wykazują, że około 5% niepalących mężczyzn między 55 a 64 rokiem życia cierpi z powodu przewlekłych stanów zapalnych dróg oddechowych. U palaczy w tej samej kategorii wieku, liczba ta dochodzi do 45%. Podkreślić należy, że palacz tytoniu przechodzi stany zapalne dróg oddechowych znacznie poważniej.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.