Baza wiedzy z medycyny estetycznej, ogólnej i medycyny chińskiej. Zdrowy Portal!

Psychika u niemowlaka – dalszy opis

Ogromny rozwój zachodzi w dziedzinie ruchowej. W ruchliwości noworodka odróżnia się aktywność ogólną, przejawiającą się w nie skoordynowanych poruszeniach, od aktywności wyraźnie skierowanej. Do tych drugich zaliczamy odruchy.

Obok odruchów bezwarunkowych niemowlę wykonuje wiele odruchów charakterystycznych. Należy do nich odruch polegający na uniesieniu się dużego palca stopy przy drażnieniu podeszwy. Interesujący jest odruch chwytny dłoni. Gdy dotkniemy wewnętrznej strony dłoni jakimś przedmiotem, niemowlę zaciska paluszki tak silnie, że można je wówczas podnieść do góry. Ruchy noworodka są przeważnie nie skoordynowane, bezcelowe, poszczególne, skurcze mięśni nie wykazują zgrania ani napięcia, potrzebnego dla wytworzenia celowych ruchów. Główną reakcją emocjonalno-ekspresywną jest krzyk i niespokojne ruchy.

W piątym tygodniu rozpoczynają się formować ruchy emo- cjonalno-ekspresywne i mimika. W okresie drugiego i trzeciego miesiąca rozwijają się złożone umiejętności reakcji pozytywnych, jak wyraźny uśmiech, pozytywne ożywienie ruchowe czy głosy radości. Są to równocześnie sygnały zdrowia fizycznego i prawidłowego rozwoju układu nerwowego.

Rozwój ruchów przebiega od góry do dołu. Najpierw pojawiają się ruchy głowy, już w drugim miesiącu, a następnie ruchy rąk w postaci chwytania przedmiotów, dopiero później ruchy całego tułowia, samodzielne odnajdywanie innej pozycji, przewrót z pleców na brzuszek następuje około 5 miesiąca. Dziecko sześciomiesięczne zaczyna pełzać, siada i wstaje na nogi, w 7 i 8 miesiącu opiera się już o jakiś przedmiot. Oczywiście zachodzą tu rozmaite indywidualńości odchylenia w rozwoju ruchowym. Opisujemy przebieg przeciętny. Próby chodzenia z pomocami z zewnątrz rozpoczynają się w 9 miesiącu, a samodzielne chodzenie około roku.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.