Baza wiedzy z medycyny estetycznej, ogólnej i medycyny chińskiej. Zdrowy Portal!

Podstawowe sposoby leczenia cukrzycy

Wielu z nich dochodziło do znacznej znajomości problemu. W cukrzycy nie ma wyboru. Lekarz nie ma szans codziennej obserwacji pacjenta. On sam, musi prowadzić leczenie. Podstawowe metody leczenia cukrzycy to:

– leczenie dietetyczne.

– leczenie doustnymi środkami przeciwcukrzycowymi.

– leczenie insuliną.

– leczenie śpiączki cukrzycowej.

– leczenie powikłań związanych z chorobą.

Pierwsze trzy metody lecznicze, stosowane są początkowo przez lekarza, a potem przez pacjenta. Mogą być również stosowane przez rodzinę pacjenta, po przeprowadzeniu odpowiedniego szkolenia.

Ostatnie dwie metody leczenia, muszą być przeprowadzone w szpitalu, pod okiem fachowca. Łagodne objawy cukrzycy występującej u osób dorosłych, mogą być skutecznie leczone, przy pomocy odpowiedniej diety. Nie sposób omówić w krótkim podręczniku wszystkich szczegółów dietetycznych. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, takich jak:

– zapotrzebowanie kaloryczne osoby chorującej na cukrzycę, nie różni się od wymagań kalorycznych osób zdrowych.

– dieta pacjenta powinna zawierać dostateczną ilość białka, witamin i soli mineralnych.

– przepisana dieta, powinna być urozmaicona i smaczna.

Ilość białka pobieranego przez pacjenta, powinna wynosić minimum 1 gram na kilogram wagi ciała w ciągu jednego dnia. To znaczy, że pacjent ważący 80 kilogramów (około 170 funtów), powinien spożywać w ciągu dnia minimum 80 gramów substancji białkowych.

Ilość węglowodanów (cukrów), waha się w zależności od rodzaju aktywności fizycznej pacjenta. Dwa gramy substancji cukrowych na kilogram wagi ciała jest tym minimum, które powinien otrzymywać pacjent.

Ilość substancji tłuszczowych, spożywanych przez pacjenta, należy zredukować do minimum. Niektórzy diabetolodzy (specjaliści od cukrzycy) uważają, że im mniej tłuszczów spożywa pacjent – tym lepiej). Łączyć się to może ze znanym faktem, że niektóre substancje tłuszczowe odgrywają znaczną rolę w powstawaniu procesu miażdżycowego, i tak wysokiego przy regularnym leczeniu. Pewne inne dane dotyczące ogólnych zasad dietetycznych omówiłem w rozdziale XXI.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.