Baza wiedzy z medycyny estetycznej, ogólnej i medycyny chińskiej. Zdrowy Portal!

OKREŚLENIE UCZUĆ

Wrażenia i spostrzeżenia są odzwierciedleniem w świadomości przedmiotów i zjawisk, istniejących w otoczeniu człowieka. Uczucie natomiast wyraża stosunek człowieka do tych przedmiotów i zjawisk.

Niewiele jest takich rzeczy, o których moglibyśmy powiedzieć, że są dla nas najzupełniej obojętne. Jedne rzeczy lubimy, innych unikamy, jedne nas cieszą, („rugie smucą. W każdej chwili naszego życia przeżywamy stany uczuciowe, wywoływane różnymi zdarzeniami i przedmiotami. Cieszy nas pogodne niebo, z chęcią patrzymy na ludzi uśmiechniętych. Każdy przedmiot wywołuje w nas jakiś stosunek. Odnosimy się do każdej rzeczy pozytywnie lub negatywnie.

Uczucie jest więc przeżywaniem stosunku człowieka do tego, co poznaje, do przedmiotów i zjawisk oraz do tego, co sam czyni. Nasz stosunek do przedmiotów i własnych działań ujawnia się, kiedy mówimy o „pogodnym obrazie”, „miłym cieple słońca”, „o przyjemnej robocie”, „wesołym opowiadaniu” czy „smutnym zdarzeniu”.

Rodzaj stosunku do rozmaitych zjawisk, który powstaje u człowieka, jest wyznaczony przez wpływy społeczne i przez własne doświadczenie. Społeczeństwo uczy nas np. pogardy dla lekkoduchów, przestępców i lenistwa, poszanowania starszych, miłości do własnych tradycji narodowych i szacunku dla innych narodów oraz nienawiści do wrogów. Społeczeństwo uczy cenić wytwory pracy rąk ludzkich. Nawet stosunek do zjawisk przyrody kształtuje się pod wpływem społecznym.

Uczucia Polaka do Wisły są kształtowane nie tylko przyjemnymi doznaniami przy oglądaniu tej rzeki, ale również zbiorowym sentymentem, jakim nasz naród obdarza „szarą Wisełkę”. Podobnie społeczeństwo kształtuje stosunek do morza i lasów ojczystych, do grusz na miedzach, do groźnych szczytów tatrzańskich. »

Uczucia są także kształtowane przez osobiste doświadczenia. Dziecko pogryzione w młodości dotkliwie przez psa nieraz na całe życie zachowuje niechętny stosunek do tych inteligentnych zwierząt, chociaż przeważnie nie pamięta o nieprzyjemnym wypadku. no

Znamy natomiast wiele przykładów ludzi, których głęboka pasja stanowi o intensywności życia wewnętrznego i bogatej działalności Ogromna miłość ojczyzny i narodu kierowała całą różnorodną i owocną działalnością Stanisława Staszica, reorganizatora polskiego górnictwa i rzemiosła, twórcy szkolnictwa zawodowego. ar:era świetnych dzieł politycznych i naukowych, dyktowanych przez wielkie uczucie i wielki rozum.

Bez głębokich przeżyć, namiętności i pasji nie byłoby odkryć naukowych, wspaniałych wynalazków technicznych, porywających dzieł literackich, bohaterstwa powstańców warszawskich, bo- owych czynów klasy robotniczej, walczącej o wyzwolenie społeczne.

Owocem uczucia są nie tylko poezje liryczne, ale i nowe konstrukcje maszyn, choć inne co prawda uczucia przeżywa poeta, a inne twórca w dziedzinie techniki czy działacz społeczny.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.