Baza wiedzy z medycyny estetycznej, ogólnej i medycyny chińskiej. Zdrowy Portal!

Jakie można wyróżnić odmiany nerwicy cz. II

Jak widać z powyższego, reakcje, które nazwalibyśmy nerwicowymi, występują wtedy, kiedy nie ma możliwości reagowania wprost, to znaczy konstruktywnego wyrażenia uczuć i myśli, jakie w danej sytuacji powstają, i równocześnie trudno jest zachować się tak, jak dyktowałby rozsądek. Często człowiek w pełni jest świadomy tego, jak najkorzystniej byłoby postąpić, jednak jakaś siła w nim pcha go w zupełnie przeciwnym kierunku.

Co jest w nerwicy chore? – zapyta Czytelnik. – Dobrze – ludzie różnie reagują, ale na czym polega choroba? Czy chore są nerwy, psychika, a może charakter?

Powtórzmy jeszcze raz. W nerwicy nie stwierdza się żadnych zmian w organizmie. Nie ma stanu zapalnego, nie znajdujemy żadnego uszkodzenia tkanek ani zmian w narządach. Nie stwierdzamy również zmian w nerwach ani w mózgu. Dzieje się jednak coś, co powoduje, że występują nieprzyjemne objawy, nad którymi nie możemy zapanować, a także, jak już wiemy, możemy reagować w sposób nieprawidłowy i dla nas samych niezrozumiały. Z czego to wynika? Otóż objawy i reakcje nerwicowe świadczą o tym, że w życiu uczuciowym istnieją pewne zakłócenia. Człowiek skarży się na objawy nerwicowe, ale przyczyną jego cierpień są ukryte konflikty. Konflikty te są związane z uczuciami, jakie ma on do innych ludzi, ze sposobami jego postępowania oraz z problemami, jakie ma on w związku z innymi ludźmi. Wystąpienie objawów nerwicowych świadczy o tym, że ten człowiek nie potrafi sobie poradzić ze swoimi konfliktami uczuciowymi lub, że wyczerpał możliwości rozwiązywania ich. Zwykle w takiej sytuacji wymaga czyjejś pomocy. – Czy nerwica to choroba psychiczna? – zapyta teraz Czytelnik.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.