Baza wiedzy z medycyny estetycznej, ogólnej i medycyny chińskiej. Zdrowy Portal!

Miażdżyca

POWSZECHNIE wiadomo, że proces miażdżycowy występujący w naszych naczyniach krwionośnych przyjął w niektórych społeczeństwach formę epidemiczną. Przypuszcza się, że różnorodne formy procesu miażdżycowego istniały u człowieka od zarania cywilizacji.

Pierwszy historyczny opis zmian miażdżycowych zanotować możemy w okresie cywilizacji mezopotamskiej, około pięciu tysięcy lat temu. Ślady procesów miażdżycowych, znaleziono również w trakcie badań mumii egipskich. Wspominają o miażdżycy anatomowie starożytnej Grecji. Nie wiemy jaki zasób informacji posiadali o miażdżycy lekarze z Kraju Wschodzącego Słońca.

W wiekach średnich Leonardo da Vinci i anatom Vesalius, dali opis szeregu zmian zachodzących w naczyniach. Przypuszczamy więc, że posiadali pewne istotne informacje dotyczące anatomii procesu miażdżycowego.

Pierwszy stosunkowo dokładny opis miażdżycy podany został przez angielskiego lekarza Jennera (1749-1823). Pisze on: ,,. .. W trakcie badania pośmiertnego, analizując zmiany anatomiczne mięśnia sercowego, natrafiłem na coś twardego. Przypomniałem sobie, że spojrzałem na sufit z którego sypał się gruz. Sądziłem że jest to kawałek tynku oderwanego od sufitu. Przy dokładniejszym badaniu okazało się jednakże, że przyczyną były tętnice wieńcowe serca, przeobrażające się w skostniałe kanały ..

Był to historycznie pierwszy dowód, że podłożem zmian anatomicznych, ściślej mówiąc, anatomopatologicznych w mięśniu sercowym była miażdżyca. Możliwość użycia mikroskopu i badań biochemicznych w XIX i w XX wieku, pozwoliła odkryć i zrozumieć szereg istotnych szczegółów dotyczących procesu miażdżycowego.

Wydaje się rzeczą nieprawdopodobną, że dopiero w roku 1912 po raz pierwszy rozpoznano zawał mięśnia sercowego, a w kilka lat później udowodniono w sposób naukowy związek anatomiczny istniejący między miażdżycą a zawałem serca.

Za rozwój współczesnej cywilizacji, za zmianę trybu życia, za naruszenie pewnych „praw natury”, płacimy cenę w formie wzrostu niektórych chorób. Szereg tych chorób, kiedyś nie istniejących lub należących do rzadkości, występuje w ścisłej proporcji do wzrostu stopy życiowej. Czy jest to fakt naukowy, czy może fatalistyczna – oderwana od życia – spekulacja? Za wcześnie jest jeszcze na definitywną odpowiedź. Może są to choroby, które po okresie pewnego wzrostu zmniejszą swe nasilenie.

Typowym przykładem choroby, która, niewątpliwie, uległa nasileniu w ostatnich dziesięcioleciach, i to prawie wyłącznie w krajach posiadających wysoki standard życiowy – jest miażdżyca.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.