Baza wiedzy z medycyny estetycznej, ogólnej i medycyny chińskiej. Zdrowy Portal!

LECZENIE ZAKAŻENIA NARZĄDÓW UKŁADU MOCZOWEGO CZ. II

Sposób odbarczenia górnych dróg moczowych zależy głównie od stanu chorego i przyczyny wywołującej zastój moczu. Jeśli jest nią np. kamień tkwiący w moczowodzie, to można go usunąć operacyjnie. Usuwanie kamienia z moczowodu metodami endourologicznymi (nefroureteroskopia, urete- roskopia wstępująca, pętla Zeissa, koszyczek Dormii) w warunkach ostrego zakażenia nerki jest niewłaściwe, ponieważ stwarza ryzyko wystąpienia posocznicy moczowej. W takiej sytuacji, jeśli chcemy uniknąć doraźnego usunięcia kamienia metodą operacyjną, należy wytworzyć punkcyjną przetokę nerkową i kamień usunąć inną metodą w kilka dni po ustąpieniu gorączki.

Szczególnego postępowania wymagają niemowlęta i małe dzieci z ciężkim wodonerczem i znacznym poszerzeniem moczowodów w następstwie odpływu pęcherzowo-moczowodowego lub przeszkody w połączeniu moczo- wodowo-pęcherzowym, u których przebiegającemu septycznie zakażeniu towarzyszy niewydolność nerkowa. W takich przypadkach istnieje potrzeba odprowadzania moczu z górnych dróg moczowych przez kilka lub kilkanaście miesięcy, aby w tym czasie doszło do poprawy czynności nerek (7). Czasowe nadpęcherzowe odprowadzenie moczu u niemowląt i małych dzieci wykonuje się wytwarzając przetoki moczowodowo-skórne, które zapewniają odpływ moczu na zewnątrz i stwarzają możliwość przypływu moczu do pęcherza.

Leczenie ostrego zakażenia narządów układu moczowego należy rozpocząć bezpośrednio po pobraniu moczu do badania bakteriologicznego. Wybór u dorosłych obejmuje zwykle nitrofurantoinę, kotrimoksazol lub kwas pipe- midowy. Leczenie antybiotykiem z grupy cefalosporyn, aminoglikozydów lub nowym chinolonem jest zwykle wskazane u chorych gorączkujących.

Leczenie u chorych z zakażeniem przewlekłym należy rozpocząć po uzyskaniu wyniku posiewu moczu i antybiogramu. Kontrolne badania bakteriologiczne moczu należy wykonywać w trakcie leczenia, po jego ukończeniu i około 2 tygodni po leczeniu.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.