Baza wiedzy z medycyny estetycznej, ogólnej i medycyny chińskiej. Zdrowy Portal!

Hemofilia

Hemofilię znają chyba wszyscy – oznacza ona brak krzepliwości krwi. Pacjentem jest jedenastoletni Konrad D. z Warszawy, który choruje na nią od urodzenia. Trzy lata temu wskutek upadku zrobił mu się wylew do stawu kolanowego i chłopiec był unieruchomiony przez siedem miesięcy – wylew wchłaniał się i znów powracał. Aby zlikwidować wylew, zdecydowano się na leczenie szpitalne. Tam jednak inny chłopiec podstawił Konradowi nogę. Ten przewrócił się i złamał sobie właśnie tę chorą nogę w udzie. Przez miesiąc leżał więc Konrad na wyciągu i przez trzy miesiące w gipsie. Na zdjęcie gipsu i uruchomienie nogi pojechał do Belgii. Był tam zresztą dwa razy – w 1982 i w 1984 r.

„Pierwsze leczenie zostało przeprowadzone na naszym oddziale przez okres jednego miesiąca. Opatrunek gipsowy usunięto i intensywna rehabilitacja pozwoliła na przywrócenie zdolności chodzenia, ale nie uzyskano całkowitej zdolności zginania lewego kolana. Chodzenie było możliwe z lekkim utykaniem (…). Obecnie stopień wyprostowania lewego kolana już uległ poprawie, ale lepszego wyniku można się spodziewać pod warunkiem, że leczenie będzie mogło być kontynuowane w sposób bardzo regularny.

Odnośnie do problemu hematologicznego – regularne iniekcje, dwa razy w tygodniu – czynnika 8, ma swoje ujemne strony, ponieważ w danym przypadku hemofilii A istnieje niebezpieczeństwo rozwinięcia się antyczynnika ósmego. Analiza hematologiczna wykazała u Konrada w momencie przyjęcia na oddział poziom czynnika 8 do jednego procentu, przy nieobecności antyczynnika 8. Oczywistym jest, że iniekcja czynnika 8 pozostaje zdecydowanie wskazana w razie przeprowadzenia zabiegów chirurgicznych i stomatologicznych, w przypadku podróży oraz intensywnej rehabilitacji, jeśli chodzi o wskazania prewencyjne”.

Tekst ten podpisali: neuropediatra Sophie Kułakowska, pediatra Jacqies Mercken i ortopeda Marcel Saussez. „Po powrocie z Belgii – pisze do mnie matka – syn ma zgiętą nogę w kolanie i chodzi kulejąc. Również w łokciu tworzą się wylewy i od sześciu miesięcy rękę ma zgiętą”.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.