Baza wiedzy z medycyny estetycznej, ogólnej i medycyny chińskiej. Zdrowy Portal!

Dusznica bolesna (Angina pectoris)

W WYNIKU ZMIAN ANATOMICZNYCH w mięśniu sercowym, a szczególnie w wyniku zmian miażdżycowych w naczyniach wieńcowych, dochodzi do powstania dysproporcji między ilością krwi przepływającej przez naczynia wieńcowe, a ilością wymaganą. Powstaje sytuacja deficytowa, w której dochodzi do braku krwi a więc i tlenu w ścianach mięśnia sercowego. Dysproporcja ta powoduje szereg objawów klinicznych.

Pacjent odczuwa ból w klatce piersiowej, jak również duszność. Stąd nazwa polska – dusznica bolesna. Inna nazwa równie, a może nawet bardziej popularna wywodzi się z języka łacińskiego, angina pectoris (słowo angina oznacza po łacinie dławienie, duszenie. Słowo zaś pectus oznacza klatkę piersiową).

Dusznica bolesna jest chorobą rozpoznawaną od ponad 200 lat. Jest dolegliwością stosunkowo częstą, chociaż, wydaje się, że w ostatnich latach zmniejszyła ona swą częstotliwość.

Mit lewego ramienia. Na temat obu chorób, to znaczy zawału mięśnia sercowego i na temat dusznicy bolesnej istnieje wśród ludzi szereg mitów i wyobrażeń. Obawa przed zachorowaniem, obawa przed konsekwencjami związanymi z powstaniem choroby, spędza sen z oczu wielu ludziom. Nie zawsze są to obawy prawdziwe. Niektórzy są przekonani, że ból w lewym ramieniu, czy też w klatce piersiowej są oczywistymi dowodami chorób serca. Chciałbym podkreślić, że podobny obraz bólowy, można znaleźć w różnorodnych chorobach. Mogą to być bóle mięśniowe, czy też nerwobóle. Ból połączony być może z dolegliwościami wątroby, kręgosłupa, żołądka, czy też z rozmaitymi chorobami śródpiersia i klatki piersiowej. Niezwykle wysoki procent pacjentów, posiada pewien rodzaj bólów nerwicowych, często nie mających nic wspólnego ze zmianami anatomicznymi w mięśniu sercowym.

U wielu pacjentów zaobserwować można powstanie bólu w klatce piersiowej wywołanego przez lekarza, który pochopnie, nie doceniając znaczenia swych słów, stwierdził „zmiany niespecyficzne w obrazie elektrokardiograficznym serca”.

Nierzadko przyczyną „bólów anginoidalnych” jest przeczytana broszura czy książka popularno-naukowa w której podano opis tej choroby. Jest to sprawa powszechnie znana, że szereg studentów medycyny, zaczyna „chorować” na dolegliwości, które były tematem wykładu. Nieraz przypadkowo oglądany zawał mięśnia sercowego, czy też opis pacjenta cierpiącego z powodu takiego schorzenia, może stać się przyczyną długotrwałej nerwicy serca.

Diagnoza dusznicy bolesnej, może być postawiona na podstawie starannie przeprowadzonego wywiadu przez doświadczonego lekarza. Oglądając setki podobnych przypadków, korzystając z możliwości przeprowadzenia różnorodnych badań laboratoryjnych, posiadając szereg instrumentów diagnostycznych, lekarz ma szanse prawidłowego rozpoznania choroby a więc i prawidłowego leczenia.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.