Baza wiedzy z medycyny estetycznej, ogólnej i medycyny chińskiej. Zdrowy Portal!

Choroba wieńcowa serca w Finlandii

W południowej części Finlandii w dzielnicy zwanej Karelia, zachorowalność i śmiertelność z powodu choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego są niezwykle wysokie, znacznie wyższe niż w innych częściach Finlandii i prawdopodobnie są wśród najwyższych na świecie.

Szczególnie alarmujący wzrost ilości pacjentów zanotowano w latach sześćdziesiątych naszego stulecia. Specjalnie powołana międzynarodowa komisja, starała się znaleźć przyczyny tego dziwnego zjawiska.

Mieszkańcy Karelii, byli w większości ludźmi zatrudnionymi w lesie, więc żyjącymi w warunkach naturalnych. Byli i są ludźmi stosunkowo spokojnymi. Zgodni i przyjaźni. Teoretycznie więc, powinni być wolni od tej choroby.

Mimo wszechstronnych badań, sprawa jest nadal problemem otwartym. Przypuszcza się jednakże, że wyjaśnienie tego zjawiska, sięga korzeniami drugiej wojny światowej. Jak wiadomo, Finlandia prowadziła zaciętą wojnę z Rosjanami. Działania frontowe, miejsca bitew i potyczek, były właśnie w Karelii. Stałe napięcie emocjonalne, którego doświadczali walczący żołnierze, od którego nie była również wolna ludność cywilna, dało znać o sobie w szereg lat później, występując w formie wzrostu zachorowalności i śmiertelności z powodu choroby wieńcowej mięśnia sercowego.

Migracja ludności a choroba niedokrwienna serca. Poddano badaniom robotników przybywających do Szwajcarii, Francji, Niemiec Zachodnich i Holandii. Obserwowano również dla porównania ich kolegów pozostałych w kraju. Otóż stwierdzono, że u tych pierwszych prawdopodobieństwo powstania choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego było wielokrotnie wyższe.

Jest to pośredni dowód, że migracja ludności, przeżywanie dodatkowych stresów i napięć, związanych z nową pracą, nowymi warunkami socjalnymi i ekonomicznymi, prawdopodobnie przyczyniają się do powstania tej dolegliwości.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.