Baza wiedzy z medycyny estetycznej, ogólnej i medycyny chińskiej. Zdrowy Portal!

Alkohol jako odskocznia – dalszy opis

Postawa, w myśl której potępia się picie alkoholu jako coś szkodliwego i zakazanego, wytwarza się często już w dzieciństwie. Jednocześnie używanie alkoholu jako przywilej dorosłych jest w oczach dziecka świadectwem dojrzałości i swobody. W wyniku tego powstawać mogą sprzeczności w stosunku do samego picia alkoholu i zachowań czy obyczajów z tym związanych.

Sprzeczności te mogą być głębsze i wiązać się z ważnymi nerwicowymi konfliktami. Może tak być wówczas, gdy alkohol jest problemem rodzinnym, np. któreś z rodziców go nadużywa. Przypomnijmy choćby, jak u naszej pacjentki Marii stosunek do ojca alkoholika wpłynął na jej postawę nie tylko w odniesieniu do alkoholu, ale do mężczyzn i ich zachowań w ogóle.

Również niepicie alkoholu wynikać może z problemów nerwicowych. Czasem trudno je dostrzec, gdyż nie muszą one występować w formie jawnych lęków przed alkoholem lub jego skutkami. Abstynencja tłumaczona jest racjonalnymi względami zdrowotnymi, społecznymi lub innymi. Są ludzie, którzy mogą czuć się źle pod wpływem niewielkich nawet ilości alkoholu, gdyż nasilają się wówczas ich objawy nerwicowe. Jest to spowodowane nie tyle samym działaniem alkoholu na organizm, ile psychologicznymi skutkami jego spożycia. Najczęściej ukryta jest za tym obawa, że alkohol spowodować może wyzwolenie się niepożądanych uczuć czy zachowań. Osoby tąkie cechuje zwykle i w innych okazjach stałe kon-

(.rolowanie się, dążenie do poprawności. Boją się one zachować niewłaściwie, stale mają na uwadze to, jak wypadną, co może prowadzić do znacznej sztywności i nie- naturalności. Przy bliższym poznaniu takich osób może okazać się, że obawy dotyczą pewnych zakazanych lub zagrażających pragnień, które pod wpływem alkoholu mogłyby się ujawnić.

A w rzeczywistości, czy alkohol może szkodzić w nerwicy? Pytanie to często zadają ci pacjenci nerwicowi, którzy obawiają się o swoje zdrowie lub chcą stosować się do wszelkich zaleceń lekarza. Pacjent nerwicowy jest jednak dorosły, zdrowy fizycznie i odpowiedzialny za swoje postępowanie, nie ma więc żadnych powodów, aby nie miał jak każdy inny człowiek sam decydować o tym, czy pije i ile. Ze szkodliwości i picia i konsekwencji nałogu wszyscy zdają sobie dobrze sprawę i nie zmienia się to w nerwicy. Dla właściwych problemów nerwicowych zaś ma znaczenie wtórne – jest sztucznym środkiem, po który sięga człowiek uciekając od swych trudności uczuciowych i przez który te ostatnie znajdować mogą szczególny wyraz.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.